Kategoriler
Suç Duyurusu Dilekçesi

Bilişim Sistemine Girme Suç Duyurusu

Bilişim Sistemine Girme Suç Duyurusu

….. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ                :

VEKİLİ                     :

ŞÜPHELİ                 

SUÇ                           : Bilişim sistemlerine girme, bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, değiştirme ve erişilmez kılma ve Haberleşmenin gizliliğini ihlal. (TCK 243, 244/2ve 132)

SUÇ TARİHİ           :

AÇIKLAMALAR   :

  1. Müvekkil ….’nun, “www.google.com” internet sitesinde ……@gmail.com adında mail (elektronik ileti) adresi bulunmaktadır. Müvekkilim ……….tarihinde e-posta adresine e-posta gelip gelmediğini kontrol etmek için girmek istediğinde bir türlü giriş sağlayamamıştır.
  2. (Ek 2) Kurtarma e-posta adresi, e-posta hesabına tekrar erişim sağlamaya yardımcı olur ve güvenlik bildirimleri bu e-posta adresi üzerinden gönderilir.
  3. Müvekkilimin kızına ait olan ………@gmail.com  kurtarma hesabına gelen güvenlik e-postası “Bağlı hesabınızın şifresi değiştirildi.” Şeklindedir.
  4. (Ek 3) Hesabı kurtarmak için www.Google.com’daki e-posta hesabı kurtarma adımlarını uygularken telefon numarasından doğrulama kodu alınması gereken adımda telefon numarası “…. … …..” olarak değiştirildiği öğrenilmiştir.
  5. (Ek 4) Müvekkilime ait e-posta hesabı, telefon doğrulama kodu alınamadığından kurtarılamamıştır.
  6. Müvekkil müşteki ……nun e- posta adresine izinsiz giriş yapıp şifresini değiştirmek suretiyle bilişim sistemlerine girme, bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, değiştirme ve erişilmez kılma ve haberleşmenin gizliliğini ihlal suçlarını işleyen kişi, …… ile iletişimi bir nevi engellemiştir.
  7. Suç tarihi ve takip eden günlerde e-posta adresine giriş yapılıp yapılmadığının, erişim sağlanmışsa IP bilgilerinin tespit edilmesini, bu tarihler itibariyle e-posta adresine ait  şifrenin değiştirilip değiştirilmediğinin, değiştirilmiş ise ne zaman ve hangi IP numarası ile yapıldığının araştırılmasını, IP adresi kayıt bilgilerinden, ilgili Telekom Müdürlüklerinden, sisteme giriş yapan veya başarısız olan IP numaraları kullanıcılarının adres ve telefon bilgileri istenmesini, şüphelilerin ifadelerinin alınması, bu kişilerin bilgisayarlarına el konulup hard diskleri incelenerek bilgisayarlar arasında bağlantı ve veri akışı olup olmadığı saptanıp ele geçirilen adresten bir başka adrese yazı veya görüntü gönderilmiş ise, bu olaya ilişkin bilgi sahipleri ile ele geçirilen adres kullanılarak ulaşılan adres sahipleri varsa  dinlenmesi talep ederiz.
  8. Müvekkilimin e-posta adresinin şifresi bilgisayar korsanı(hacker) tarafından kırılmıştır. Bu şahıs müvekkilimin e-posta adresine girmekte ve e-posta adresi şifresini değiştirdiği için müvekkilim e-posta adresine girememektedir.
  9. Bu kişi müvekkilimin özel bilgilerini ele geçirmiş ve kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal etmiştir. Bu nedenle şikayetlerimizi sunmaktayız.

HUKUKİ NEDENLER      : 5237 Sayılı Kanun m.243, m.244/2, 132 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER        :

SONUÇ VE İSTEM            :

Yukarıda açıklanan nedenlerle müvekkilimin e-posta adresine izinsiz girerek şifresini değiştirmek suretiyle bilişim sistemine girme, bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, değiştirme, erişilmez kılma ve Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu işleyen şahsın tespit edilmesini, hakkında tahkikat yapılmak suretiyle cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ederiz. 24.02.2020

Av.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.