Kategoriler
İstifa Dilekçesi

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi

Evlilik Nedeniyle İstifa ve Kıdem Tazminatı

Evlilik nedeniyle istifa edilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılır. Ancak bu husus yalnızca kadın çalışanlar için geçerlidir. Erkek çalışanlar hiçbir suretle evlilik sebebi istifa halinde kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Ayrıca evlilik sebebi ile istifa 1 yıl süre içinde yapılmalıdır. 1 yılı aşkın süredir süren evlilik mevcut ise kıdem tazminatına hak kazanılamaz.

Evlilik nedeniyle istifa sonrası başka yerde çalışmak

Mümkündür. İstifa sonrası kıdem tazminatına hak kazanılır ve bu hak sonraki çalışma hayatına bağlı olarak geri alınamaz. Kişi dilediği gibi farklı bir işte çalışmaya başlayabilir.

Evlilik Sebebiyle İstifa Dilekçesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle istifa sebebinin açık ve net olarak evlilik olmasının belirtilmesi gerekir. Başkaca sebepler sunulmamalıdır. Aksi halde kıdem tazminatına hak kazanılmasının önüne geçilebilir.

Bunun yanında dilekçenize ek olarak evlilik cüzdanı fotokopisi eklemeniz gerekir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi

…..BANKASI A.Ş İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne

 

03.02.2014 tarihinden itibaren bankanız bünyesinde çalışmaktayım. 30.01.2021 tarihinde evlendim. 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesi gereği “bayan işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde evlilik sebebiyle iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı”  çalışan bayanların evlilik nedeniyle işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatlarını alabileceği hükme bağlanmıştır. İşbu nedenle evlilik nedeniyle 20.04.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iş sözleşmemi sona erdiriyorum.

Gerekli işlemlerin yapılması, kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti ve nisan ayı maaşımın, tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize saygıyla sunarım. 19.04.2021

A*** F*** H***

(TC. Kimlik No: …………… )

Ek: Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Bu dilekçeyi Word formatında indirebilirsiniz;

İndir > evlilik nedeniyle istifa dilekcesi- kidem tazminati talebi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir