Kategoriler
Tazminat Dilekçesi

Hakaret ve Tehdit Nedeniyle Manevi Tazminat Dilekçesi

Hakaret ve Tehdit Nedeniyle Manevi Tazminat Dilekçesi

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

DAVACI : …………………… ( TC Kimlik No:…………………….)

VEKİLİ :  

DAVALI : ……………………. ( TC Kimlik No:………………….)

KONU : Hakaret ve tehdit nedeniyle 15.000,00 TL manevi tazminatın davalıdan tahsili talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

  1. Müvekkilim ile davalı ………… ili, ……….. ilçesinde cumartesi günleri kurulan Kapalı Pazar yerinde, yan yana bulunan tezgahlarda pazarcılık yapmaktadırlar.
  2. Müvekkilim ile babası, ………. günü saat …… sıralarında tezgahlarını kurmak için çalıştıkları esnada davalı, kendisine ait olan kamyonet ile hızla pazar yerine girerek kamyoneti müvekkilimin babasının üzerine sürmüştür. Davalı son anda durarak araçtan inmiş ve müvekkilim ile babasına hakaretlerde bulunduktan sonra, müvekkilimi kast ederek “sana bir şey yapmayacağım ama sana evlat acısı yaşatacağım, oğlunu öldürüp buraları kan gölüne çevireceğim, ayağını denk al.” diyerek açıkça tehdit etmiştir. Aynı gün saat 19:00 sıralarında müvekkilim pazar tezgahında kalan malları toplamakla meşgul iken, davalı karşıda bulunan tezgahından seslenerek “Baban gene bir şeyler karıştırıyor, sabahki söylediklerimi unutma, infazımı yakarım yine de yapacağımı yapar seni öldürürüm, ona göre ayağınızı denk alın.” şeklinde bağırarak alenen müvekkilimi tehdit etmiştir. 
  3. Yaşanan bu olay sonrasında müvekkilim ve babası …….. tarihinde ………….. Cumhuriyet Başsavcılığına giderek davalıdan şikayetçi olmuşlardır. Davalı hakkında açılan soruşturma ………….. Cumhuriyet Başsavcılığının ………….. sayılı dosyası ile devam etmektedir. 
  4. Müvekkilim ile davalı arasında yaşanan bu olay ilk olmayıp, davalı müvekkilime karşı husumet beslemektedir. Daha öncede müvekkilim ve babasına hakaretlerde bulunmuş, tehdit etmiş ve vücut bütünlüklerine zarar vererek yaralanmalarına sebep olmuştur. Bu olaylar karşısında müvekkilimin babası tehdit ve yaralama nedeniyle ………….. Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmuş ve yargılama sonunda …………. Sulh Ceza Mahkemesinin …………….. Sayılı dosyası ile davalı 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştır.
  5. Davalının, gerek müvekkilime gerekse ailesine yönelik hakaret ve tehdit eylemlerinin boyutu aynı yerde çalıştıklarından dolayı her geçen gün artmaktadır. Bu durum müvekkilim ve ailesinin sürekli korku ve tedirginlik içerisinde yaşamasına sebebiyet vermektedir. Davalının adli sicil kaydı incelendiğinde görüleceği üzere davalı, sürekli suç işleyen, etrafına korku salan ve sorun çıkaran bir kişi olduğundan, müvekkilimin yaşama hakkını elinden alacağına dair dile getirdiği tehditleri gerçekleştirme ihtimali gün geçtikçe daha da kuvvetlenmekte ve müvekkilimin korku ile yaşamasına neden olmaktadır.

HUKUKİ DELİLLER : …….. Cumhuriyet Başsavcılığı ………….. sayılı soruşturma dosyası, ………… Sulh Ceza Mahkemesi ………. sayılı dosyası, yemin, tanık, isticvap ve her türlü yasal delil.

HUKUKİ NEDENLER : Medeni Kanun m.24., m.25/3, TBK m.58 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda izah edilen nedenlerle davamızın kabulü ile müvekkilimin kişilik hakkının zedelenmesi, yaşadığı korku ve tedirginlik sebebiyle 15.000,00 TL manevi tazminatın olay tarihi olan ……. tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini saygı ile vekaleten talep ederim. 

Davacı Vekili

“Hakaret ve Tehdit Nedeniyle Manevi Tazminat Dilekçesi” için 2 yanıt

Bu konuda emeği geçenlere şükran ve minnettarlığımı iletir sevgi ve selamlarımı iletir çalışmalarında başarılar dilerim.Bu dilekçe örneğinizden kim ne zaman yararlanırsa siz ölseniz bile amel defteri sürekli açık kalmaktadır.Faydalananlar nisbetinde sizlere sürekli ecir ve SEVAPLAR yazılmaktadır.Yani bu şu hadisle izah edilmektedir.Ölen kişinin AMEL defteri kapanır ancak şu üç kişinin amel defteri kapanmaz.1-Kendisine dua eden ve ettirecek olan hayırlı evlatlar bırakmak,2-Onunla amel edilen ilim bırakmak,3-Sadaka-i cariye yani okul köprü,su yani yararlanılan şeyler geride bırakanın amel defteri kapanmaz.Kıyamete kadar gider.Siz de şimdi benim ve jerkesin faydalanacağı bir iş yaparak büyük sevap ve ecirlere nail olmaktasınız.Bizim KAYIR DUALARIMIZ heeeep ama hep sizinledir.

Bu konuda emeği geçenlere şükran ve minnettarlığımı iletir sevgi ve selamlarımı sunar çalışmalarında başarılar dilerim.Bu dilekçe örneğinizden kim ne zaman yararlanırsa siz ölseniz bile amel defteriniz sürekli açık kalmaktadır.Faydalananlar nisbetinde sizlere sürekli ecir ve SEVAPLAR yazılmaktadır.Yani bu şu hadisle izah edilmektedir.Ölen kişinin AMEL defteri kapanır ancak şu üç kişinin amel defteri kapanmaz.1-Kendisine dua eden ve ettirecek olan hayırlı evlatlar bırakmak,2-Onunla amel edilen ilim bırakmak,3-Sadaka-i cariye yani okul köprü,su yani umumun yararlananacağı hayır işleri geride bırakanın amel defterleri kapanmaz.Kıyamete kadar gider.Siz de şimdi benim ve herkesin faydalanacağı bir iş yaparak büyük sevap ve ecirlere nail olmaktasınız.Bizim HAYIR DUALARIMIZ heeeep ama hep sizinledir.Yüce Yaratan yar ve yardımcınız,yolunuz açık bahtınız APAK,ağlık ve mutluluğunuz heeep ama hep sürekli olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.