Kategoriler
Kart Aidat İade Dilekçesi

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Kredi Kartı Aidat Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatları çoğunlukla haksız ve yersiz olarak alınmaktadır. Bunun önüne geçmenin ilk adımı banka ile iletişime geçmektir. Çoğu banka müşteriden gelen tepkiler sonrası geri atmakta ve kart aidatı iadesi yapmaktadır.

Eğer bankanız sizinle anlaşmaya gitmiyorsa, yapılacak son çare Tüketici Hakem Heyetine başvurmaktır. Aşağıdaki örnek dilekçeyi kendinize göre düzenleyip Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

Kart Aidatı İade Başvurusu Dilekçe Örneği

ISPARTA VALİLİĞİ

TÜKETİCİ İL HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN :

ŞİKAYET EDİLEN :

KONU : Kredi Kartı Aidatının İadesi Hk.

AÇIKLAMALAR :

Kredi kartı ihtiyacım sebebiyle Denizbank Isparta Şubesine bilgi amacıyla gittim Denizbank Isparta Şubesinde banka görevlisi ;

  • Tarafıma Bonus Kredi Kartı verebileceklerini,
  • Bu kartın ilk yıl hiç bir şekilde kart aidatının olmadığını,
  • İkinci yıl kart aidatının Denizbank Genel Müdürlüğünün takdirinde alınmayabileceğini,
  • Ayrıca ücretsiz kiralık kasa imkanı sunduklarını,
  • Sinema, kahvaltı gibi alışverişlerde indirim imkanı olduğu gibi ayrıcalıklarının olduğundan bahsetmiştir.

Akabinde tarafıma sunulan teklifleri kabul ettim. Denizbank ile imzalamış olduğum sözleşmeden yaklaşık 1 hafta sonra … müşteri numaralı Bonus Kredi Kartımı teslim aldım ve kullanmaya başladım.

Banka görevlisi ile kartımı aldıktan sonra internet bankacılığımı aktive etmek maksadıyla yaptığım görüşmede;

– Bonus Kredi Kartımın ilk yıl kart aidatının olmadığı,

– Ücretsiz kiralık kasa imkanımızın olduğu bunun için herhangi bir fatura için otomatik ödeme talimatı vermem gerektiğini,

– Sinema, kahvaltı vb. alışverişlerimizde yapılan değişiklik gereği son kart ekstremizin 2000 TL ve üzeri olması gerektiği hususları beyan edilmiştir.

Ancak (EK-1)’de sunmuş olduğum kredi kartı ekstresinde de açıkça görüleceği üzere 26/01/2021 tarihinde tarafıma ilk yıl kart aidatı ödemesi adı altında 111 TL borç çıkartılmıştır. Söz konusu borç haksız ve hukuka aykırıdır.

Coulpa in Contrehendo olarak nitelendirilen sözleşme öncesi görüşmelere aykırılıktan dolayı söz konusu kart aidatının tarafıma iadesi gerekmektedir. Türk Medeni Kanunun 2. Maddesinde de Herkesin haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorunda olduğu belirtilmiştir. Şikayet edilen Denizbank ise sözleşme öncesi görüşmelere aykırı davranmış, haklarını kullanırken dürüstlük kuralına riayet etmemiştir.

Haksız kart aidatı tahakkuk ettirilmesi konusunda Denizbank müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede, şikayetimin kaydedileceği, yetkili birimlere iletileceği ve şahsıma geri dönüş yapılacağı beyan edilmiştir. Bir süre sonra tarafıma dönüş yapan banka yetkilileri talebimin olumsuz sonuçlandığını belirtmiştir.

Daha sonra Denizbank Isparta Şubesi banka görevlisi ile yapılan görüşmede;

– Bahsi geçen kart aidatının Genel Merkez tarafından tahakkuk ettirildiğini,

– Kendisinin bu durumu düzeltmek için Genel Merkeze mail atacağını,

-Herhangi bir fatura için otomatik ödeme talimatı verildiği takdirde kesinlikle bu aidatın tarafımıza iade edileceğini beyan etmiştir. Banka görevlisine telefon faturamın ödenmesi konusunda otomatik ödeme talimatı verebileceğimi beyan ettim. Kendisi tekrar kart aidatının geri ödeneceğini beyan etmiştir.

-Şu ana kadar tarafıma yapılmış herhangi bir ödeme mevcut değildir. 13.07.2021 tarihinde Denizbank Müşteri Hizmetleri ile yapmış olduğum görüşmede ise bu hususun şubenin takdirinde olduğu beyan edilmiştir.

İş bu sebeplerle ve banka ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ilk yıl kart aidatının kesinlikle olmayacağı hususu belirtildiği için bu kart aidatının ödemesinin tarafıma iadesi gerekmekte olup Hakem Heyeti Başkanlığınıza başvuru yapma zorunluluğu doğmuştur.

TBK uyarınca genel işlem koşulları mahiyetindeki kredi kartı sözleşmesi tarafımca her ne kadar imzalanmış olsa da sözleşme de kart aidatı alınıp alınmayacağı konusunda ne yazdığını bilmemekteyim. Hakem heyetinizce yapılacak inceleme neticesinde sözleşmede kart aidatı alınacağı hususu belirtilmiş olduğu hususu tespit edilirse de , ilgili sözleşme önceden hazırlanmış standart sözleşme mahiyetinde olup, TBK’nun genel işlem koşulları hakkındaki hükümleri gereği lehime yorumlanması gerekmektedir. Eğer kart aidatı alınacağı maddesi konulmuşsa tek taraflı sözleşmeye konulmuş, haksız bir koşuldur.

Dolayısıyla tarafıma ilk yıl kart aidatının alınmayacağı belirtilmiş ve bu yönde sözleşme öncesi ve sonrası görüşmeler yapılmıştır. Yukarıda açıklanan sebeplerle söz konusu kredi kartı kart aidatının tarafıma iade edilmesi gerekmekte olup, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınıza başvuru zorunluluğu doğmuştur.

SONUÇ VE TALEP :

Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle haksız olarak tahakkuk ettirilmiş 111 TL tutarındaki, ilk yıl kart ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim. 13.07.2021

ŞİKAYET EDEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.