Kategoriler
İtiraz Dilekçesi

Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi

ANKARA … SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

Gönderilmek Üzere

ANKARA …. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA NO : 2015/… Sorgu

İTİRAZ EDEN ŞÜPHELİ : Ç…. S…. (T.C. No: …………..)

MÜDAFİİ : Av. …………….

(Adresler Antettedir.)

KONUSU : Tutuklama kararının İTİRAZEN kaldırılarak, şüphelinin tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi istemidir.

İTİRAZLARIMIZ :

Yukarıda sorgu no ve soruşturma nosu yazılı dosyada şüpheli …….. müdafiiyim.

Müvekkil şüpheli …….evrakı ile taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan tutuklanmıştır.

Tutuklama kararına itiraz etmekteyiz. Şöyle ki;

Olayın meydana geldiği saat gece saat 02:00 sıralarıdır. Müvekkil aracı ile yolun sağ şeridinden seyir halinde iken vefat eden kişilerin aniden önüne çıkması sonucu elim kaza meydana gelmiştir. Müvekkilin beyanlarında da belirttiği üzere hızı normal bir şekilde seyir etmekte iken elim kaza vuku bulmuştur.

Kazanın meydana geldiği yolun hemen yanında dosyadaki kamera kayıtlarında da görüleceği üzere yaya alt geçidi bulunmaktadır. Aynı aileden 3 kişi yaya alt geçidini kullanmıştır. Ancak vefat eden kişiler yaya alt geçidini kullanmamıştır. Dosyadaki kaza tespit tutanağında da görüleceği üzere vefat eden iki kişi kazanın meydana gelmesinde ASLİ KUSURLUDUR.

Kaza gece saat 02.00 sıralarında meydana gelmiştir. Yol aydınlatmaları yeterli değildir. Müvekkilin yoldan geçen yayaları görmesi mümkün değildir. Müvekkil ifadesinde de belirttiği üzere hiçbir şekilde yayaları görmemiştir. Bir anda kaza meydana gelmiştir.

Vefat eden kişiler yaya alt geçidini kullanmayarak asli kusurla kazanın oluşumuna sebebiyet vermişlerdir. Ancak hal böyle iken müvekkil hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Bu husus hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. Müvekkil kaza sonrası kaza yerini terk etmemiştir. Üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiştir.

Meydana Gelen Kazada Vefat Eden Şahısların Asli Kusurlu Oldukları Tespiti Açıktır. Aynı Aileden 3 Kişinin Yaya Alt Geçidini Kullandığı Vefat Eden Kişilerin İse Yaya Alt Geçidini Kullanmayarak Yoldan Geçmeye Çalışmaları Gece Saat 02.00 Sıralarında Kazanın Meydana Gelmiş Olması Yolun Aydınlatmalarının Yetersiz Oluşu , Müvekkilin Yoldan Geçenleri Gece Karanlığında Görmesinin Mümkün Olmaması Gibi Durumların Tümü İle Alınması Sonucu Müvekkil Hakkında Verilen Tutuklama Kararı Yerinde Değildir.

Ayrıca Müvekkil Koa Hastasısır, İnsülün İgnesi Kullanmakta Olup Şeker Hastasıdır. Hal Böyle Olunca Cezaevi Şartlarında Müvekkilin Tedavisinin Yeterince Yapılamayacağı Açıktır. Müvekkil Koa Hastası Olması Sebebi İle Kapalı Alanlarda Rahat Nefes Alamamaktadır. Hastalıkları İle İlgili Evrakları Yazımız Ekinde Sunmaktayız.Meydana Gelen Olay Göz Önüne Alındığında Tutuklama Tedbirine Başvurulması İçin Hiçbir Sebep Söz Konusu Değildir. Verilen Tutuklama Kararı Yeterli Gerekçeye Haiz Değildir, Adli Kontrol Kararının Niçin Yetersiz Kalacağı Somut Deliller İle Açıklanmamıştır.

Tutuklama Kararı Anayasamızın 141. Ve Cmk’nun 34 Ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5 / 2. Maddeleri Uyarınca Da Gerekçesizdir Ve “suçun Mahiyeti Ve Vasfı, Yahut Ceza Miktarı” Yahut Kanun Maddesinin Zikredilmesi De Yargıtay’ın Da İstisnasız Belirttiği Gibi Gerekçe Teşkil Etmemektedir.

Müvekkil Olay Yerinden Kaçmamıştır. Kaçacağı Yönünde Hiçbir Emare Yoktur. Su An İtibari İle Delillerin Hepsi Toplanmıştır, Delil Karatma İhtimali Söz Konusu Değildir. Tanıkların Beyanları Alınmıştır Tanıklar Üzerinde Baskı Yapma İhtimali Söz Konusu Değildir. Tutuklama Sebeplerinin Olmamasına Ragmen Kanunumuzda Tutuksuz Yargılama Asıldır, Tutuklama İstisnasi Bir Tedbirdir Gerçeği Karşısında Verilen Tutuklama Kararı Hakkaniyete Ve Hukuka Aykırıdır.

Tüm Açıklamadığımız Hususlar Göz Önüne Alındığında

Müvekkilin Koa Ve Şeker Hastası Olması Tutuklama Tedbirinin Amacından Fazla Müvekkil Üzerinde Tahribata Sebep Olacaktır. Bu Sebeple Hakimliğinizin Takdir Edeceği Bir Kefalet Miktarını Yatırmayı Kabul Etmekteyiz. Ayrıca Ev Hapsi Adli Kontrol Tedbirine Veya Hakimliğinizin Takdir Edeceği Adli Kontrol Tedbiri Şartı İle Müvekkil Hakkında Verilen Tutuklama Kararının Kaldırılmasını Talep Etmekteyiz.

Sonuç Ve İstem :

Tüm Açıklamadığımız Hususlar Göz Önüne Alındığında;

  • Müvekkilin Koa Ve Şeker Hastası Olması Tutuklama Tedbirinin Amacından Fazla Müvekkil Üzerinde Tahribata Sebep Olacaktır.
  • Hastalığınını İlerlemesine Sebep Olacak Olan Bu Tutuklama Tedbirinin Kaldırılmasını Talep Etmekteyiz.
  • Bu Sebeple Hakimliğinizin Takdir Edeceği Bir Kefaler Miktarını Yatırmayı Kabul Etmekteyiz.
  • Ayrıca Ev Hapsi Adli Kontrol Tedbirine Veya Hakimliğinizin Takdir Edeceği Adli Kontrol Tedbiri Şartı İle Müvekkil Hakkında Verilen Tutuklama Kararının Kaldırılmasını Talep Etmekteyiz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.