Kategoriler
Dilekçe Örnekleri

Ceza Davası Katılma Dilekçesi

Ceza Davası Katılma Dilekçesi

ANKARA ….. AĞIR CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’ NE

DOSYA NO :

KATILMA TALEP EDEN

MÜŞTEKİLER : ……………(TCKN:……………..)

Adres : …

…………… (TCKN:…………….)

Adres : …

…………… (TCKN:……………)

Adres : ….

……………. (TCKN:……………)

VEKİLİ : Av.

ŞANIK :

SUÇ : Taksirle Öldürme, Taksirle Yaralama

KONU : Müdahale talebimizi içerir dilekçedir.

AÇIKLAMALAR :

· ……….. günü araçta şüphelinin arkadaşları olan ……., …… ve ….., şüpheli ……..’ın sevk ve idaresinde olan araçta seyir halinde iken …………. Bulvarı üzerinde şüphelinin aracın kontrolünü kaybetmesi nedeniyle araç yoldan çıkarak takla atmış ve yol kenarındaki boşluğa düşmüştür. Bu kaza neticesinde araç içerisinde bulunan ………. basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralanmış, …… ve …….. ise hayatını kaybetmiştir. Şüpheli ………. ise aynı kazada hayati tehlike geçirecek şekilde ağır derecede yaralanmıştır. Olay yerinde yaya olarak bulunan ……….. ise kaza nedeniyle basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralanmıştır. Kaza sonrasında alınan tanık ifadelerine göre şüphelinin aracı hızlı şekilde kullandığı beyan edilmişse de, şüphelinin yapılan alkol muayenesinde 164 promil alkollü olduğu tespit edilmiştir.

· Olay sonrasında olay yerinde mevcut deliller ile mobese kamera kayıtlarının incelenmesi sonucunda düzenlenen trafik kaza tutanağında, şüphelinin olay yerinde bulunan ışıklı kavşağa aşırı hızla girdiği, sola virajlı yol bölümünde aracın direksiyon hakimiyetini kaybederek yoldan çıktığı iddianamede belirtilmiştir. Ayrıca düzenlenen

bilirkişi raporunda şüphelinin olay anında alkollü olarak aşırı hızla virajlı yoldan kavşağa girmek istemesi sonucu kazanın meydana geldiği ve bu nedenle kazada tam kusurlu olduğu bildirilmiş ve tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde bilirkişi raporunun olaya uygunluk arz ettiği tespit edilmiştir.

· Böylece sanık ………… olay günü alkollü olduğu halde araçla trafiğe çıkmak ve virajlı yolda yüksek hızla seyrederken tedbirsiz davranışı sonucunda meydana gelen kazada ………… ve ……………’ın ölümüne ve ……….. ile ……………..’ın yaralanmasına neden olmak suretiyle taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak suçlarını işlediği anlaşılmaktadır.

· İddianamede, sanığın 164 promil alkollü olarak trafiğe çıktığında ve olay yerindeki virajlı yolda aracın yüksek hızla sevk etmesi halinde, neticeyi istememesine karşın kaza yapabileceğini ve araçta bulunan kişilerin ölümüne ya da yaralanmalarına neden olabileceğini öngörmesine rağmen eylemi gerçekleştirdiği gözetildiğinde suçun TCK 22/3 kapsamında bilinçli taksir altında işlendiği kabul edilmiştir.

· Söz konusu kaza sonucu …….., ………, ………., ve …………..’ ın Cumhuriyet Savcılığı’na yapmış olduğu şikayet üzerine, suç isnadı ciddi görülerek sayın mahkemenizin yukarıda yazılı esas numarası ile dava açılmıştır.

· Müvekkillerimin her biri suçtan zarar görmüş olduğundan davaya müdahil olarak katılmak istiyoruz.

SONUÇ VE İSTEM : Açılan kamu davasına müdahil olarak kabulümüzü, maddi ve manevi tazminata ilişkin şahsi haklarımızın saklı tutulmasını saygıyla arz ve talep ederiz. (………………)

Katılanlar

Vekili

Av.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.