Kategoriler
Dilekçe Örnekleri İstifa Dilekçesi

İstifa Dilekçesi

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa dilekçesi dilekçe kurallarına uyarak Yazılır. En üste ilgili kurum(istifa edeceğiniz kurum adı) ve sağ üst köşede tarih olmak üzere, gerekli arz ve izahlar yapılarak yazılır. En alt kısımda ise ad soyad ve imza bulunmalıdır. Bunlar dışında Çalıştığınız kuruma göre TC kimlik numarası, sigorta numarası veya cep telefonu gibi bilgiler de yazılabilir.

Genel dilekçe yazım kuralları için Dilekçe Nasıl Yazılır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İstifa Dilekçesi Kime Verilir?

İstifa Dilekçesi çalıştığınız kurumda mevcut ise İnsan Kaynakları Müdürlüğüne hitaben yazılır. Eğer insan kaynakları yok ise muhasebe departmanına da istifa dilekçesi yazılabilir.

İstifa Dilekçesinde Hangi Hususlar Olmalı?

İstifa dilekçesi içinde öncelikli olarak çalışanın bilgileri olmalıdır. Genel bilgiler dışında belirtmek isterseniz istifa sebebinizi de belirtebilirsiniz. En önemli husus ise mevcut bir alacağınızın olup olmamasıdır. Eğer alacağım var diyorsanız aşağıdaki örnek istifa dilekçelerini inceleyebilirsiniz.

İstifa dilekçesinde istenebilen bazı haklar;

  • işçilik ücreti (maaş),
  • sosyal haklar,
  • hafta ve genel tatil günlerine ait ücretler,
  • fazla mesai ücretleri,
  • yıllık izin ücretleri,
  • ulaşım ve yemek bedelleri…
  • Vb. alacaklar…

istifa dilekçesinde olması gerekenler işe ve işçinin durumuna göre fazlasıyla farklılık gösterebilir. Bu sebeple profesyonel bir avukattan durumunuza özel hukuki destek almak gerekir.

Maaş Ödenmemesi Sebebi İle İstifa Dilekçesi

…./….. /……

10.08.2017 – 16.01.2021 tarihleri arasında firmanızda … bölümünde … olarak çalışmış bulunmaktayım. … Şirketi, 01.09.2020 tarihinden itibaren hakkettiğim maaşım ödenmemektedir. Bu sebeple daha fazla çalışamayacağımı bildirerek iş bu istifa dilekçesini arz ederim. İstifam sebebi ile bugüne kadar eksik olarak aldığım tüm maaş ve alacaklarımın aşağıda belirttiğim hesap bilgilerine ödenmesini talep ederim.

Ad Soyad

Çalışan Bilgileri

Kimlik No:

İBAN:
Cep Tel:

İstifa Dilekçesi; “Alacağım Var”

…./….. /……

…. LTD. ŞTİ. Muhasebe Departmanı Müdürlüğü

12.10.2019 tarihinden beri … LTD. ŞTİ. firmasında çalışmaktayım. …. (burada işten ayrılış nedeninizi belirtin) sebebi ile 16.12.2020 itibari ile işten ayrılmak istiyorum.

Haklı neden ile istifam sebebi ile tarafıma ödenmesi gereken tüm hak ve alacakların ödenmesini talep ederim.

Ad Soyad

Çalışan Bilgileri

Kimlik No:
Adres:
Cep Tel:

İstifa Dilekçesi; “Alacağım Yoktur”

…./….. /……

….… A.Ş.

Adresinde bulunan işyerinizde 06.010.2019-27.04.2020  tarihleri arasında çalışmış bulunmaktayım. Bugün itibariyle iş akdimi kendi isteğimle son vermek istediğimi tarafınıza bildirir ihbar süresinde çalışacağımı belirtirim. Bu işyerindeki  çalışmış bulunduğum tarihine kadarki geçen çalışma sürem içindeki bütün işçilik ücretlerimi ve her türlü sosyal hakkım ile hafta ve genel tatil günlerine ait ücretlerimi ayrıca yapmış olduğum fazla mesai ücretlerim ile yıllık izin ücretlerimi, ulaşım ve yemek bedelimi eksiksiz olarak nakden aldım. İşyerinden, kanunlardan  ve iş sözleşmesinden doğan hiçbir şekil ve nam altında bir alacağım kalmadığını maddi ve manevi her hangi bir hak talebinde bulunmayacağımı beyanla işyerini geçmişe dönük olarak da İBRA ederim.

İşyerinizden şahsi gerekçelerimle, kendi istek ve rızamla herhangi bir baskı olmadan 27.04.2020 tarihi itibariyle ayrılmak istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim. 27.04.2020

İŞÇİNİN

TC Kimlik No

Adı ve Soyadı

Adresi

İmzası

istifa dilekcesi ibra.docx indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.